Co słychać w „Biedronkach”? 2018-2019

„Czerwone światło – stop!” – koncert muzyczny

„Czerwone światło – stop!” to tytuł koncertu muzycznego, w którym 13 marca 2019 r. uczestniczyły dzieci z Oddziału „Biedronki”. Podczas koncertu muzycy z Centrum Rozwoju Dziecka zaprezentowali kolejny już instrument – kontrabas, w rytmie którego dzieci „śpiewająco” utrwalały najważniejsze zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz numery alarmowe.

Autorzy: Agnieszka Korol, Kamila Kapica

 „Witaj, wiosno!” – pożegnanie zimy z Marzanną i powitanie wiosny z Gaikiem

„Witaj, wiosno! Żegnaj, zimo!” – takie okrzyki słychać było podczas uroczystego pochodu, którym 20 marca 2019 r. „Biedronki” uczciły pierwszy dzień długo oczekiwanej wiosny. Po koncercie piosenek wiosennych, śpiewanych przez wszystkie oddziały, uliczkami wokół przedszkola ruszył zielony korowód dzieci, które dumnie prezentowały własnoręcznie wykonany Gaik i Marzannę.

Autorzy: Agnieszka Korol, Kamila Kapica

Wycieczka do Centrum Spotkania Kultur na projekcję bajki i warsztaty „Reksio – wybawca”

w ramach Programu Kulturalno – Edukacyjnego „Retro Bajki”

21 marca 2019 r. „Biedronki” wybrały się na wycieczkę do Centrum Spotkania Kultur, gdzie – w ramach Programu Kulturalno – Edukacyjnego „Retro Bajki” obejrzały pierwszą z tego cyklu bajkę „Reksio wybawca”. Przygody Reksia, który uratował chłopca przed ulatniającym się gazem, stanowiły doskonały pretekst do rozmów na temat zasad zachowania się w podobnej sytuacji. Po projekcji bajki dzieci wzięły udział w warsztatach teatralno – plastycznych, podczas których wcielały się w ulubione zwierzątka oraz wykonały maskę pieska. Dodatkowo miały możliwość stymulowania swoich zmysłów na Sensorycznym Placu Zabaw za pomocą urządzeń tj. ścianka odciskowa Pin Art, ściana muzyczna i ogromny megafon.

2

Autorzy: Agnieszka Korol, Kamila Kapica

 Zajęcia otwarte dla Rodziców

„Od cebulki do tulipana” to tytuł zajęć otwartych dla Rodziców, które odbyły się 8 kwietnia 2019 r. w naszym oddziale. Teatrzyk z wykorzystaniem Daru nr 1 wprowadził dzieci w świat pewnej cebulki, która – mimo wiosny – nie chciała się obudzić. Podczas zajęć dzieci m. in. poznały etapy wzrostu tulipana i jego budowę (od cebulki po pręciki), utrwalały cyfry od 1 do 10 podczas gry „Tulipanowe Bingo” oraz aktywnie słuchały i doświadczały muzyki metodą Batii Strauss przy utworze „Głęboko pod ziemią cebulka śpi”. Zajęcia były doskonałą okazją dla Rodziców do zaobserwowania zabawy, nauki i pracy dzieci realizowanej według koncepcji Planu Daltońskiego (czytanie instrukcji czynnościowych, reagowanie na Zegar Daltoński i Sygnalizator Odroczonej Uwagi) oraz Pedagogiki Froebla (praca w zespołach zabawowo – zadaniowych: twórczym, badawczym, gospodarczym i darów).

3

Autorzy: Agnieszka Korol, Kamila Kapica

Hodowla rozsad warzyw w naszej sali

Na początku kwietnia „Biedronki” wcieliły się w rolę ogrodników. W ramach badawczej grupy zabawowo – zadaniowej założyły ekologiczną hodowlę sałaty, pomidora, ogórka i bazylii. Obserwowały ich wzrost, pielęgnowały, zaś wnioski z obserwacji zamieszczały w specjalnie utworzonym do tego celu zeszytu. Rozsady wyhodowane w rolkach po papierze toaletowym niecierpliwie czekają już na „zimną Zośkę”, by ostatecznie wysadzić je do naszego przedszkolnego ogródka.

Autorzy: Agnieszka Korol, Kamila Kapica

„Kształt, faktura, tekstura” – warsztaty z poznawania polisensorycznego

9 kwietnia 2019 r. „Biedronki” uczestniczyły w warsztatach z poznawania polisensorycznego. Dowiedziały się, że świat można doświadczać nie tylko za pomocą wzroku, ale również dotyku, słuchu, węchu i smaku. Nieocenionym źródłem takich doświadczeń była dla dzieci wielka kostka sensoryczna z kontrastowymi ściankami, z których każda miała inny kolor, teksturę, fakturę, zaś podczas pocierania wydawała rozmaite dźwięki.

7

Autorzy: Agnieszka Korol, Kamila Kapica

„Wiosna, ach to ty!” – koncert muzyczny

„Wiosna, ach to ty!” to tytuł kolejnego koncertu muzycznego, którego 10 kwietnia 2019 r. aktywnymi słuchaczami były „Biedronki”. Wiosna w zielonej, kwiecistej sukni przyniosła naszym przedszkolakom wiele muzycznych niespodzianek w postaci piosenek, zagadek i zabaw o tematyce wiosennej. Tym razem do grona zaprezentowanych dzieciom instrumentów muzycznych dołączył klarnet.

Autorzy: Agnieszka Korol, Kamila Kapica

Wycieczka do Centrum Spotkania Kultur na projekcję bajki i warsztaty „Bolek i Lolek – opiekunowie zwierząt”

w ramach Programu Kulturalno – Edukacyjnego „Retro Bajki”

24 kwietnia 2019 r. „Biedronki” uczestniczyły w drugiej już wycieczce do Centrum Spotkania Kultur w ramach Programu Kulturalno – Edukacyjnego „Retro Bajki”. Tym razem dzieci obejrzały bajkę „Bolek i Lolek – opiekunowie zwierząt”, która uwrażliwiła je na potrzeby zwierząt zimą. Po projekcji bajki dzieci odwiedziły studio nagrań dźwiękowych, gdzie poznały urządzenia potrzebne do nagrania dźwięku i slang radiowy oraz wcieliły się  w rolę dziennikarzy, przeprowadzając wywiad z postacią z bajki.

Autorzy: Agnieszka Korol, Kamila Kapica

 „Ziemia – zielona wyspa” – happening ekologiczny

„Ziemia – zielona wyspa” to hasło przewodnie tegorocznego happeningu ekologicznego, który odbył się w naszym przedszkolu 26 kwietnia 2019 r. W części artystycznej „Biedronki” wystąpiły z inscenizacją poruszającą problem niewłaściwego zachowania się w lesie. Przestrzegały pozostałe dzieci przed śmieceniem, hałasowaniem i niszczeniem roślin w tym naturalnym dla zwierząt domu. Następnie wyruszyły w pochodzie ekologicznym alejkami naszego osiedla, prezentując postawy proekologiczne w postaci transparentu i skandowanego hasła „Nie rzucaj śmieci tam, gdzie popadnie, bo wszyscy wiedzą, że to nieładnie!”. Każdy napotkany przechodzień otrzymał od naszych przedszkolaków ekologiczną biedronkę wykonaną z plastikowych nakrętek.

Autorzy: Agnieszka Korol, Kamila Kapica

„Legendy lubelskie” – wizyta w Filii nr 19 Miejskiej Biblioteki Publicznej

8 maja „Biedronki” kolejny już raz uczestniczyły w lekcji bibliotecznej. Majowe święto flagi i konstytucji stało się doskonałą okazją do tego, aby naszym przedszkolakom przybliżyć legendy Lublina. Opowieści o czarciej łapie, nazwie naszego miasta czy koziołku kształtowały u dzieci poczucie przynależności do naszej małej ojczyzny.

Autorzy: Agnieszka Korol, Kamila Kapica

„Hej, bystra woda! Na góralską nutę” – koncert muzyczny

15 maja 2019 r. w naszym przedszkolu rozbrzmiewała góralska muzyka w ramach koncertu muzycznego „Hej, bystra woda! Na góralską nutę”. „Biedronki” wymieniały nazwy polskich gór oraz ich szczyty, poznawały tradycyjny strój góralski i uczyły się tamtejszej gwary. Do grona poznanych wcześniej instrumentów dołączył tym razem flet.

Autorzy: Agnieszka Korol, Kamila Kapica